event burgee venue burgee

Interclub TRophy Races 2018

Leigh on Sea SC

Interclub Overall

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Inter Club Total Nett
1st Ingram Shield EYC 2   Essex OD 104 Essex YC Jonny Wells   1070 1.0 1.0 1.0
2nd Ingram Shield EYC 1   Iso 8 Essex YC Seb Barcutt William Taylor 922 2.0 2.0 2.0
3rd Ingram Shield EYC 1   Iso 1197 Essex YC Nick Veitch Dave Veitch 922 3.0 3.0 3.0
4th Ingram Shield EYC 1   Iso 1167 Essex YC George Chambers Tom Hanman 922 4.0 4.0 4.0
5th Operatic Cup     RS AERO 7 2058 Benfleet YC Duncan de Boltz   1068 5.0 5.0 5.0
6th Ingram Shield EYC 2 Calypso Essex OD 143 Essex YC Martin Grindley   1070 6.0 6.0 6.0
7th Operatic Cup     LASER 171869 Benfleet YC Tony Phillips   1098 7.0 7.0 7.0
8th Operatic Cup     LASER 23 Benfleet YC Graham Kemp   1098 8.0 8.0 8.0
9th Ingram Shield EYC 2 Samba Essex OD 121 Essex YC Steve Underwood   1070 9.0 9.0 9.0
10th Operatic Cup     2000 21924 Benfleet YC Dave Chamberlain   1109 10.0 10.0 10.0
11th Operatic Cup EYC 1   RS VAREO 445 Essex YC David Purnell   1090 11.0 11.0 11.0
12th Silver Sail     SOLO 3987 LSC Matt Tothill   1143 12.0 12.0 12.0
13th Silver Sail     SOLO 3904 LSC Rob Tothill   1143 13.0 13.0 13.0
14th Silver Sail EYC 1   LASER RADIAL 183937 Essex YC Andy Middleton   1142 14.0 14.0 14.0
15th Silver Sail     SOLO 3803 LSC Alan Roberts   1143 15.0 15.0 15.0
16th Operatic Cup EYC 1   LASER RADIAL 152539 Essex YC Anna Brown   1142 16.0 16.0 16.0
17th Ingram Shield EYC 1   Iso 1178 Essex YC Giles Starkey Joss Onion 922 17.0 17.0 17.0
18th Silver Sail EYC 1   LASER RADIAL 204714 Essex YC Darren Taylor   1142 18.0 18.0 18.0
19th Silver Sail EYC 1   LASER RADIAL 192991 Essex YC Alex Pilgrim   1142 19.0 19.0 19.0
20th Silver Sail EYC 1   LASER RADIAL 142204 Essex YC Dave Makkink   1142 20.0 20.0 20.0
21st Cadet     LASER RADIAL 207801 Essex YC Anton Haiser   1142 21.0 21.0 21.0
22nd Silver Sail     SOLO 3587 LSC Jonathan Moore   1143 22.0 22.0 22.0
23rd Operatic Cup     ENTERPRISE 22144 LSC Paul Knight Kevin Trellis - Doherty 1116 23.0 23.0 23.0
24th Operatic Cup     SOLO 3648 LSC Nick Range   1143 24.0 24.0 24.0
25th Cadet     LASER RADIAL 186706 Essex YC Alex Stenhouse   1142 25.0 25.0 25.0
26th Silver Sail EYC 2   LASER RADIAL 174121 Essex YC Tom Archard   1142 26.0 26.0 26.0
27th Operatic Cup     RS 200 1189 LSC Harry Wright Tim Wright 1046 27.0 27.0 27.0
28th Cadet     LASER 4.7 95564 Essex YC Dan Brown   1207 28.0 28.0 28.0
29th Cadet TBYC 1   LASER 4.7 142406 TBYC Ellie Morgan   1207 29.0 29.0 29.0
30th Cadet TBYC 1   LASER 4.7 163614 TBYC Adam Jones   1207 30.0 30.0 30.0
31st Operatic Cup EYC 2   Topaz Uno 951 Essex YC David Goodge   1251 31.0 31.0 31.0
32nd Operatic Cup EYC 1   RS TERA PRO 2338 Essex YC Andrea Stenhouse   1364 32.0 32.0 32.0
33rd Cadet     TOPPER 45154 Essex YC Sam Browne   1358 33.0 33.0 33.0
34th Cadet     RS TERA PRO 1966 Essex YC Toby Brown   1364 34.0 34.0 34.0
35th Cadet TBYC 2   Laser Pico DH 77 TBYC Harry Tierney Gabriel Tierney 1265 35.0 35.0 35.0
36th Cadet     LASER 4.7 160521 Essex YC Jame Booker   1207 36.0 36.0 36.0
37th Cadet TBYC 2   Laser Pico DH 7617 TBYC Isabella Rainbow Sophie Sandford 1265 37.0 37.0 37.0
38th Cadet TBYC 1   Laser Pico DH 6581 TBYC Daniel Ratner Tilly Mintern 1265 38.0 38.0 38.0
39th Operatic Cup EYC 2   RS FEVA XL 3980 Essex YC Claire Trannah Jane Starkey 1240 39.0 39.0 39.0
40th Cadet TBYC 2   Laser Pico DH 10988 TBYC Tilly Slack Molly Thirlow 1265 40.0 40.0 40.0
41st Operatic Cup EYC 2 Nellie MIRROR 24814 Essex YC Katherine Goodge   1390 41.0 41.0 41.0
42nd Cadet     Topaz Race 11958 Essex YC Max Starkey   1200 42.0 42.0 42.0
43rd Silver Sail EYC 2   LASER RADIAL 172575 Essex YC George Beaver   1142 43.0 43.0 43.0
44th Cadet     Topaz Uno X Essex YC Jacob Onion   1255 44.0 44.0 44.0
45th Cadet TBYC 2   Laser Pico DH 5792 TBYC Pippa Mintern Ruby Slack 1265 45.0 45.0 45.0
46th Cadet TBYC 1   RS FEVA XL 4043 TBYC Joe Holister Taylor Jones 1240 49.0 DSQ 49.0 49.0
46th Ingram Shield EYC 2 Bebop Essex OD 128 Essex YC Melvyn Westlake   1070 49.0 DSQ 49.0 49.0
46th Cadet     Topaz Race 1864 Essex YC     1200 49.0 DSQ 49.0 49.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Ingram Shield1stIngram Shield - Essex OD 104 Jonny Wells
Ingram Shield2ndIngram Shield - Iso 8 Seb Barcutt & William Taylor
Ingram Shield3rdIngram Shield - Iso 1197 Nick Veitch & Dave Veitch
Ingram Shield4thIngram Shield - Iso 1167 George Chambers & Tom Hanman
Ingram Shield5thIngram Shield - Essex OD 143 Martin Grindley - Calypso
Operatic Cup1stOperatic Cup - RS AERO 7 2058 Duncan de Boltz
Operatic Cup2ndOperatic Cup - LASER 171869 Tony Phillips
Operatic Cup3rdOperatic Cup - LASER 23 Graham Kemp
Operatic Cup4thOperatic Cup - 2000 21924 Dave Chamberlain
Operatic Cup5thOperatic Cup - RS VAREO 445 David Purnell
Silver Sail1stOperatic Cup - RS AERO 7 2058 Duncan de Boltz
Silver Sail2ndOperatic Cup - LASER 171869 Tony Phillips
Silver Sail3rdOperatic Cup - LASER 23 Graham Kemp
Silver Sail4thOperatic Cup - 2000 21924 Dave Chamberlain
Silver Sail5thOperatic Cup - RS VAREO 445 David Purnell
Cadet Cup1stCadet - LASER RADIAL 207801 Anton Haiser
Cadet Cup2ndCadet - LASER RADIAL 186706 Alex Stenhouse
Cadet Cup3rdCadet - LASER 4.7 95564 Dan Brown
Cadet Cup4thCadet - LASER 4.7 142406 Ellie Morgan
Cadet Cup5thCadet - LASER 4.7 163614 Adam Jones



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com